Przytoczone przykłady zachowania dzieci i młodzieży związane są z zaburzeniem przetwarzania sensorycznego zwanego integracją sensoryczną. Jest to proces neurologiczny polegający na odbiorze, przetwarzaniu i organizowaniu informacji dotyczących wrażeń, jakich doznaje człowiek na skutek bodźców płynących z otoczenia lub własnego ciała. Prawidłowości przetwarzania sensorycznego doświadcza zdecydowana większość ludzi, nawet się nad tym nie zastanawiając. Codziennie, w każdej minucie, a nawet sekundzie, nasz organizm odbiera i przetwarza różne wrażenia, np. kiedy słyszy dźwięk telefonu, szum deszczu, gwar ulicy, czuje zapach i smak potraw. Dzięki przetwarzaniu sensorycznemu dzieje się to automatycznie i nie zaburza wykonywania różnych czynności w tym samym czasie. Funkcjonujemy w zrównoważony sposób dzięki temu, że mózg przez układ nerwowy dopasowuje reakcje poznawcze, motoryczne i behawioralne do bodźców odbieranych przez oczy, uszy, skórę czy mięśnie. Niestety, organizmy osób z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego (sensory processing disorder, SPD) przetwarzają odbierane wrażenia w sposób mniej efektywny, co prowadzi do problemów z adekwatnymi do nich reakcjami. Takimi jak przytoczone we wstępie. Nietrudno jest sobie wyobrazić, że życie młodego człowieka, pozornie sprawiającego wrażenie radzącego sobie w środowisku szkolnym, pełne jest frustracji, lęku czy wręcz fizycznie odbieranego bólu.
POLECAMY
Trzy etapy przetwarzania sensorycznego
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób mózg przetwarza otrzymywane informacje, specjaliści dzielą proces przetwarzania sensorycznego na trzy główne etapy:
Kiedy układ nerwowy ma trudności z rejestrowaniem, wówczas uczeń może:
- zbyt słabo reagować na bodźce z otoczenia i wtedy sprawia wrażenie zmęczonego, ospałego czy zamyślonego,
- reagować zbyt gwałtowne, a przez to nieadekwatne do sytuacji.
Trudności z modulacją będą powodowały, że człowiek może źle znosić zmiany w codziennych czynnościach, łatwo się rozpraszać, denerwować, mieć problemy z przechod...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Katecheza"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dostęp do filmów szkoleniowych
- ...i wiele więcej!