ażdy katecheta swój warsztat pracy buduje różnymi metodami, a ich dobór jest uzależniony od celu, który chce zrealizować. Gdy chcemy korygować lub wspierać swoich podopiecznych, sięgamy po metody, które będą oddziaływać na rozwój naszych uczniów, np. metody wpływu terapeutycznego. Dla wielu z nas ważnym obszarem działania jest kontakt z literaturą. Mogą one pełnić zarówno rolę edukacyjną, dostarczając nam wiedzę, jak i rolę terapeutyczną.
Metoda terapeutyczna, jaką jest biblioterapia, jest znana od dawna, ale jeszcze zbyt mało w Polsce doceniana, choć już coraz bardziej widoczna w pedagogice specjalnej. Jako pierwsi elementy biblioterapii wprowadzili lekarze pracujący w bibliotekach szpitalnych. Następnie biblioterapia stała się ważną metoda terapeutyczną w rękach pedagogów specjalnych, a coraz częściej sięgają po nią także nauczyciele. Czy może też posłużyć katechetom? Dostosowane metody nauczania w katechizacji powinny służyć pogłębieniu wiedzy uczniów. Natomiast odpowiednio dobrana książka czy fragment Pisma Świętego może pomóc w odnalezieniu życiowych celów oraz służyć jako środek leczniczy.
Biblioterapia można nie tylko łagodzić napięcia, tonować agresywne zachowania, ale i wskazywać drogi indywidualnych poszukiwań uczniów, pomagać im zaspokoić potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Książki, które pomagają kształtować pozytywne myślenie, uczą akceptować różne stany emocjonalne oraz radzić sobie z trudnymi problemami, można podzielić na:
POLECAMY
- materiały religijne – to takie, które powodują, że czytelnik dokonuje ja...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Katecheza"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dostęp do filmów szkoleniowych
- ...i wiele więcej!